پرسش و پاسخ

دختري 23 ساله

1395/04/01

سلام، من دختري 23 ساله هستم . قدم 165 سانتیمتر است . اکنون در حال کم کردن وزن هـستم . 5 کیلوگرم کم کردم (قبلا 89 کیلوگرم بودم و الان 84 کیلوگرم هستم )، و لی بیشتر لاغـر نمـی شـوم . بطورارثی هم عصبی هستم. لطفا مرا راهنمایی کنید.

وزن ایده ال شما حدود 65 کیلوگرم اسـت و بنـابراین بـا وزن فعلـی کـه 84 کیلـوگرم اسـت، شـما 18 کیلـوگرم اضافه وزن دارید . اگر بطور جدي قصد کاهش وزن در حداقل زمان را دارید، توصیه می شود که ماهیانـه حـدود 3 تا 4 کیلوگرم از وزن خود را کاهش دهید تا در طی 5 الی 6 ماه به وزن ایده آل برسید. اگر کاهش5 کیلـوگرم از وزن شما با مشورت با مشاور تغذیه بوده است آن را کماکان ادامه دهید تا به وزن ایده آل خود برسید . به طـور کلی توصیه می شود که روزانه حدود نیم ساعت پیاده روي را در برنامه زندگی خود بگنجانیـد . در رژیم غـذایی از لبنیات کم چرب استفاده کرده و مصرف سرخ کردنی ها را محدود کنید . مـصرف خامـه و کـره را بـه حـداقل برسانید و مصرف نوشابه هاي گازدار، ته دیگ، چیـپس و پفـک ، سـس مـایونز را از رژیـم غـذایی خـود حـذف کنید. چنانچه تکرر مصرف مواد غذایی به منظور آرامش اعصاب دارید و بیش از سـه وعـده در روزغـذا مـصرف میکنید، سعی کنید مواد غذایی کم کالري از گروه سبزي و میوه جات را در وعده هاي اضافی بگنجانیـد . انـدازه بشقاب غذاي همیشگی خود را کوچ کتر کنید . چنانچه فرصت روزي نیم ساعت پیاده روي در بیـرون از منـزل را ندارید خرید یک دستگاه تردمیل (دویدن ثابت) در منزل توصیه میشود.

علی

1395/07/27

من 21ساله هستم اما هر کاری میکنم چاق نمیشوم.قدم 175 و وزنم 52 کیلوگرم است.

با توجه به این اطلاعات BMI یا همان توده بدنی شما 16میباشد که نشان از لاغری است. قبل از هر اقدامی باید علت کم وزنی مشخص شود.گاهی کم وزنی به دلیل مشکلاتی مثل پرکاری تیروئید،اختلالات هورمونی و یا بیماری های عفونی و یا مشکلات روحی میباشد.بنابراین لازم است حتما به یک متخصص داخلی یا غدد مراجعه شود تا سلامت عمومی تان بررسی شود و اگر مشکلی وجود نداشت با مشورت متخصص تغذیه با در نظر گرفتن الگوی غذایی،میزان فعالیت وسایرپارامتر های ارزیابی برنامه غذایی و درصورت نیاز مکمل های غذایی لازم را دریافت کنید.

ز.ع

1395/07/27

دختر خانمی هستم 22ساله با قد 165 و وزن 53.(آیا وزنم کم هستش؟).فقط هورمون های مردانه بالا و ویتامین D3پایینی دارم.(میخواهم ورزش بدنسازی برم آیا صلاح میدونید؟) قسمت بالاتنه لاغری دارم و قصد دارم در بالاتنه کمی افزایش وزن داشته باشم.

با توجه به قد و وزنتان BMI شما 19.48 میباشد و از آنجا که نمایه توده بدنی مطلوب بالای 18.5 است وزنتان در محدوده نرمال است با این حال 6-7 کیلوگرم افزایش وزن نیز مطلوب به نظر میرسد. بالا بودن سطح هورمون های مردانه از جمله تستوسترون میزان سوخت وساز بدن را افزایش داده و میتواند در کاهش وزن شما موثر باشد.بنابراین توصیه میشود با مراجعه به پزشک زنان در جهت رفع این مشکل اقدام کنید.برای کمبود ویتامین D نیز میتوانید قرص ویتامین D با دوزIU50000 ماهی یک عدد مصرف کنید.البته بسته به درجه کمبودتان نیز دارد که توصیه میشود زیر نظر پزشک تجویز شود. در مورد افزایش وزن بالاتنه باید گفت افزایش وزن به صورت موضعی امکانپذیر نمیباشد.با افزایش دریافت انرژی،بدن به صورت هوشمند مناطق دچار کمبود را پر میکند و رژیم هایی که مدعی هستند باعث چاقی بعضی قسمت ها می شوند، پایه و اساس علمی ندارند. برای افزایش وزن بالا تنه تنها توصیه میشود در کنار افزایش اصولی دریافت انرژی زیر نظر متخصص تغذیه ،ورزشهایی مثل بدنسازی برای افزایش حجم عضلات این ناحیه وپیاده روی به صورت منطم انجام گیرد.

عاطفه

1395/07/27

خانمی هستم 27 ساله که قصد حاملگی دارم.در آزمایش قبل از بارداری در حالی که من در مدت ماه رمضان روزه گرفته بودم قند ناشتای من 114 بود.آیا به نظر شما من بیماری دیابت دارم؟چه کار کنم که قند خونم پایین بیاید و در حاملگی دچار مشکل نشوم؟

قند خون ناشتای کمتر از 126 دیابت محسوب نمیشود ولی به دلیل نزدیک بودن به محدوده ی خطر که به آن پیش دیابت گفته میشود حتما باید قند خونتان کنترل شود.توصیه میشود تعداد وعده های غذایی زیاد و حجم آن کم باشد و حتما دریافت روزانه خود را به 6وعده غذایی شامل 3 وعده ی اصلی غذایی و 3میان وعده تقسیم کنید.غذاهای فیبر دار مثل نان و برنج سبوس دار و میوه و سبزیجات در برنامه غذایی گنجانده شود.همچیین ثابت شده که گیشنیز،زنجبیل،دارچین و زرشک در کاهش قند خون بسیار موثر بوده و در برنامه ی غذایی خود حتما از این مواد استفاده شود.و در کنار داشتن یک برنامه غذایی اصولی حتما روزانه به مدت حداقل نیم ساعت ورزش و یا پیاده روی داشته باشید.ولی در دوران بارداری توصیه میشود حتما تحت نظر متخصص تغذیه باشید چرا که نوسانات قند خون در زمان بارداری اثرات مخربی هم بر روی مادر و هم جنین میگذارد.

حسنی

1395/07/27

سلام پدر من دارای چربی بالای 280 است از نظر تغذیه ای چه کمکی میتوان کرد؟؟؟

در ابتدا توصیه میشود که ایشان با یک متخصص تغذیه درباره برنامه غذایی روزانه خود مشورتی داشته باشند. بخصوص که معلوم نیست که منظور کدام چربی است؟ بدن ما 3 چربی عمده دارد که اگر از حد طبیعی بالا تر رود .مضر و یک چربی دارد که اگر بالا رود برای قلب مفید هم هست.

مولایی

1395/07/27

چربی های بدن با چه مواد غذایی میسوزند؟؟؟

با مشورت یک متخصص تغذیه از مصرف سبزیجات و میوه ها در برنامه غذایی خود نیز استفاده کنید و قطعا افزایش فعالیت بدنی در کنار رژیم درمانی مهمترین راهکار برای چربی سوزی میباشد.

بهرام سجادی

1395/07/27

hفرادی که عضلات شل و افتاده و بد فرم دارند از چه مواد غذایی باید استفاده کنند؟؟؟؟

در ابتدا بهتر است که با یک متخصص تغذیه مشورت کرده و طبق نظر ایشان رژیم غذایی متعادل و منظمی داشته باشند. کاهش عضلات بدن به علت کاهش مصرف مواد غذایی پروتئینی بوده. همچنین خوردن مایعات زیاد، مصرف سبزیجات و میوه های تازه هم کمک به رفع افتادگی پوست مینماید.

محمد جواد وحیدی

1395/08/01

با سلام. چگونه وزن خود را افزایش دهم؟

با دریافت کالری بیشتر میتوان وزن را افزایش داد.دانستن عواملی همچون شیوه زندگی و وضعیت هورمونی و سن در این مورد تاثیر گذار میباشد.

محسن اکبری

1395/08/13

آیا شیر پاستوریزه و شیر پاکتی ماده نگهدانده دارد؟

خیر - هیچیک از شیر مصرفی و با هر نوع بسته بندی فاقد ماده نگهدارنده است.

متن سوال خود را در این قسمت وارد کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل
کد امنیتی
* متن سوال